Žluté diamanty

Prvním skutečně doloženým nálezem diamantu v Jižní Africe je žlutá Eureka. K nálezu došlo v roce 1866, kdy se vydali šesnáctiletý Erasmus Jacobs spolu  s domorodým pastevcem kácet dřevo. Cestou domorodec jménem Klonkie nalezl lesklý kamínek a dal ho Erasmovi, který ho zastrčil do kapsy. Doma ho dal mladší sestře na hraní.
Druhý den navštívil farmu Schalk van Niekirk a zahlédl kamínek u dětí. Chtěl ho koupit, ale matka se styděla vzít peníze za obyčejný kamínek a prostě ho van Niekirkovi darovala. Van Niekirk se domníval, že by mohlo jít o diamant, neměl to však jak ověřit.
V roce 1867 předal kámen svému známému, lovci Johnu O´Reillymu s žádostí o pomoc. O'Reilly vzal kámen do města, kde ho ukázal místnímu úředníkovi a společně poslali kámen geologovi do Grahamstownu. Odpověď od geologa byla šokující:
"Gratuluji vám ke kameni, který jste mi zaslali. Je to diamant, váží 25 a 1/4 ct a má cenu 500 liber. V místě kde jste ho našli musí být mnoho jiných" Přesto trvalo ještě dva roky, než v Jižní Africe definitivně vypukla diamantová horečka.
Surový kámen Eureka byl koupen kapským guvernérem a poslán do Londýna. Byl vystaven na pařížské světové výstavě v roce 1867 a brzy poté vybroušen do tvaru oválu o hmotnosti 10,73 ct. Pak o kameni nebylo zpráv až do roku 1966, kdy diamant koupila společnost De Beers. Nyní je vystaven v hornickém muzeu v Kimberley v Jižní Africe.

V roce 1888 byl nylezen v dole De Beers (v tomto případě jde o název dolu vlastněného stejnojmennou společností) 439,86 ct světle žlutý diamant oktaedrického tvaru. Později byl vybroušen do tvaru polštářku 234,50 ct těžkého a byl pojmenován De Beers. Poslední zpráva o kameni pochází z roku 1982, kdy byl nabízen na aukci firmy Sotheby's v Ženevě za vyvolávací cenu 4,5 milionu USD, ale nepodařilo se jej prodat.

Od roku 1896 firma Tiffany vystavovala v New Yorku (krátce i  v Paříži a Londýně) jasně žlutý diamant vybroušený ve tvaru polštářku o hmotnosti 128,51 ct. Tento kámen byl vybroušen za suroviny o hmotnosti 287,42 ct, nalezené v Jižní Africe v roce 1877. Později byl tento kámen pojmenován Tiffany.

V roce 1896 prodal londýnský obchodník s drahokamy R.C.Nockold surový jasně žlutý diamant o hmotnosti 130 ct za cenu 1000 liber znalci umění Johnu Ruskinovi. Ten ho pojmenoval Colenso po svém příteli a následující rok ho daroval přírodovědeckému muzeu v Londýně pod podmínkou, že tento diamant nebude nikdy vybroušen.

Roku 1918 byl vybroušen jiný světle žlutý diamant polštářkového tvaru o hmotnosti 205,07 ct. Brus byl proveden tak, aby při pohledu shora tmavé partie tvořily Maltézský kříž. Tento kámen byl prodán prostřednictvím aukční síně Cristie´s v Londýně za 35 575 liber a tyto peníze byly darovány Červenému kříži, po kterém byl kámen později pojmenován ( Red Cross).

V roce 1984 americká klenotnická firma Zale Corporation koupila surový diamant o hmotnosti 890 ct, ze kterého byl vybroušen 407,48 ct těžký hnědavě žlutý diamant tvaru protaženého štítu. Tento diamant byl nazván Incomparable a v roce 1988 byl nabídnut prostřednictvím aukční síně Christie´s za 12 milionů amerických dolarů.

zpět -
něco o diamanrech   červené diamanty - Halphen Red